5. Lekce - Mat dámou

Opět velmi důležitý mat. Na jeho nacvičování si jistě rádi vzpomenete, až v koncovce proměníte pěšce na dámu a bez problémů dáte mat soupeřovu králi!

Jak to vypadá?

Dáma nezvládne dát nikdy mat sama, vždy bude potřebovat pomoc od svého krále. Může to vypadat například takto: dáma útočí na soupeřova krále ze sousedního pole, král ji kryje, takže nemůže být sebrána. Všimněte si, že i zde platí, že soupeřův král musí být na kraji šachovnice. Jinak se vám to nikdy nepovede!

📖 Způsobů, jak dáma a král mohou dát mat je více. Pro jednoduchost se však prozatím zaměříme na toto postavení, kdy dáma dává tzv. “polibek smrti”, čili dává mat z bezprostřední blízkosti.

Co pro to musíme udělat?

Zatímco u matu dvěma věžemi si vystačíte s jednoduchým střídáním věží, zde má každá figura svoji úlohu a musíte rozumět tomu, kdy kdo má co dělat. Dáma nejprve dožene soupeřova krále na okraj (za chvilku si povíme jak), pak si chvíli odpočine a král jí doběhne na pomoc, konečné slovo má opět dáma, která dá mat až když je na něj vše připravené.

Na diagramu vidíte, že dáma už svoji úlohu splnila (černý král je ve vězení a může se hýbat pouze na polích a1 - c1), bílý král vyráží na pomoc - jeho cílem je pole b6. Dáma pak dá mat na b7.

Důležité: během celého postupu nedávejte šach! Ten dáváte až nakonec, ve chvíli, kdy je to zároveň mat!

Jak krále doženeme na okraj?

Opět opakuji, že dáma nedává šach (až do samotného konce) - to by totiž nikam nevedlo. Král by vždy jen ustoupil a ničeho byste nedosáhli. Místo toho mu musíte nejprve zahnat tím, že mu budete stále zmenšovat prostor, až mu nezbyde nic jiného, než ustoupit na okraj.

Postavte nejprve dámu do “L” od soupeřova krále. Kdyby byla jezdec, byl by to šach.

Pak jednoduše kopírujte pohyby krále. Pokud se hne nahoru, jděte také o jedno pole nahoru. Pokud půjde doprava, jděte doprava, atd.

Jakmile bude král na okraji, přestaňte kopírovat! Pozor, tady buďte opatrní - místo matu byste snadno mohli skončit patem a tedy remízou! Vždy se ujistěte, že má král možnost se pohybovat.

Když uvězníte krále na okraji, vyráží na pomoc váš král (jako na druhém diagramu). Králem se opět přibližujte opatrně - i tady hrozí pat. Pamatujte, že váš král by nikdy neměl být na řadě (sloupci), která přímo sousedí se soupeřovým králem. 

Když se podíváte například na druhý obrázek, vidíte, že král se musí dostat na šestou řadu, aby pomohl dámě dát vytoužený mat. Na sedmou řadu nesmí vstoupit! 

Odkazy na další materiály

Video - Mat dámou

Článek na My-Chess

Mat dvěma věžemi a mat dámou (materiály Šachového svazu ČR)

Komentáře
* E-mail nebude na webu zveřejněn.